Choď na obsah Choď na menu
 


Šticuje vám kôň pred prekážkou, nejde do prepravníka,stavia sa na zadné a kozluje bez povelu, kríva, nežere, je ľakavý na vychádzkach, má problémy s kopytami, nemá chuť pracovať ?

V našom klube vedia šestnásťročný žiaci pichnúť injekciu koňovi do žily, kone nám nešticujú, na zadné sa stavajú, keď chce jazdec a nie je problém vojsť s nimi priamo do kuchyne pre mrkvu, alebo reštaurácie pre keksík a malinovku.

Kopytá si podkúvame sami. Kováč príde, len v čase keď my starší sme rozídený po svete.

Sem môžete písať svoje problémy, zážitky a rady týkajúce sa koní. Každým príspevkom sa budeme zaoberať a sledovať výsledky.

 

Môže spôsob čistenia koňa ovplyvniť psychiku koňa,nervový systém,kvalitu srsti, kožu,povrchové svaly,alebo vnútorné orgány?

 Skúste otočiť jemnú kefu hore srsťou a vyčistiť ju druhou kefou tak,aby na drevenej časti medzi štetinami neostala špina - Ťažko. Takže sa prenesme na konské telo. V konskej srsti a pod ňou na povrchu kože sa zhromažďuje rôzny materiál: úlomky srsti,prach,zasušená vypotená soľ,zvyšky trusu a moču po ležaní v boxe(či vonku),ďalej sú tam staré produkty kože vzniknuté po zraneniach infekciách,či už po menších úrazoch,alebo uštipnutí hmyzom a následnom zápale. Nemá význam tu menovať podrobne.Pretože pokiaľ si koník len tak prdká vo výbehu nič sa od neho nežiada a jeho úloha je len spásať trávu,tak je všetko v poriadku.

 Problémy nastanú keď od neho žiadame činnosť,ktorá mu zamestnáva myseľ ,svaly,keď chceme aby bol pripravený na výkon a ešte aj z túžbou očakával,aké bláznovstvá sme dnes pre neho vymysleli.

  Že kefovať koňa proti srsti je hlúposť,na to príde každý mladý koniar tri dni po prvom holení.(dnes už aj koniarky).Všetok spomenutý materiál(plus novovytvorené úlomky srsti) sa totiž natláča ku korienkom vyrastajúcich chĺpkov(tie rastú vždy v určitom uhle a smere).Vytvára tam niečo,ako dobre vykvasené podhubie,ktoré je pripravené okamžite pomôcť aj najmenšiemu zraneniu(bodnutie hmyzom),aby prerástlo v hnisavý zápal celého okolia.Keď k tomu pridáme upchaté vývody potných žliaz(sem tam nejaká predsa len pretlačí ten pot von a opláchne okolie),vznikne nám v predstave(bohužiaľ často aj na koni)akási mapa chorých miest s nekvalitnou srsťou viac,či menej napadnutou parazitmi(od plesní,roztočov,cez vši atď.).(Zatiaľ píšem o čistení srsti kefou).Takže koreň hrivy,chvosta,hruď,vnútorné strany stehien,sponky...Koniarom,tráviacim viac času na facebooku ako pri koni,môže tento stav prerásť do lokálneho zápalu,infekcii a opuchnutia postihnutého miesta(celá noha,krk...).

 Takže čo!?

 Poďme hlbšie do kože(do problému).Náš miláčik,(niekedy aj nenávidený boxový vykopávač a hryzoš)potrebuje:

 - Rozmasírovať povrch kože,Uvolniť zasušený materiál(vrátanie šupiniek starej kože) a SMEROM PO SRSTI ho vyčesať von.Obyčajným žbilkom z umelej hmoty dokáže aj malé dieťa premasírovať jednotlivé bunky v koži,čím vznikne silnejšie prekrvenie a to spôsobí(každá bunka má svoj jednoduchý tráviaci a nervový systém)vyplavenie usadeného odpadu a vytvorenie priestoru pre zásobovanie čerstvou výživou a informáciami.

  Pozor!!! Prečo by sme nešli hlbšie problému pod kožu?! Veď už sme sa dostali do oblasti kde sa nachádzajú dráhy a body nervového systému.

 Pri správnom čistení,škrabkaní a hraní sa s povrchom konského (každého) tela,vás váš miláčik(aj ten bastard,čo vás včera kopol)začne púšťať aj do miest,ktoré by si ešte včera urputne bránil. Pozor,keď odíde NEBEHAJTE ZA NÍM.KEĎ TO ROBÍTE SPRÁVNE, PRÍDE SÁM. Občas spravte prestávku(pol minuty,minutu), aby mohol vyhodnotiť situáciu a nemal chaos v hlave.Postupne sa vám podarí zmeniť čistenie na škrabkanie cez tlakové masírovanie,až na poklepávanie a viacmenej na hlboké premasírovanie tkaniva.

 PROSÍM sledujte reakcie koňa : strach,nezáujem,pohoda-veget,kľudný záujem-nastavovanie častí jeho tela tak,aby ste dosiahli,kde to on chce,pretože vy za ním nebeháte a tiež neviete,kde ho svrbí(svrbenie je vždy začiatok,alebo koniec problému-zápalu),ZVÝŠENÝ ZÁUJEM-niekedy sa snaží oplácať vašu službu a pomoc a hľadá miesto,kde by vás mohol hrýzť a štipcovať. Nakoľko my nemáme kožu hrubú do jeden a pol centimetra a ešte sme aj citlivejší na bolesť,radšej mu dávajme najavo,že netreba.

  Takto sa nám síce amatérsky,ale preto,že nerobíme nič na silu podarí koňa vyčistiť,zvýšiť odolnosť kože proti infekciám(keďže bunky majú čerstvú krv obsahujúcu ochranné látky),vytvoriť dôveru koňa na dotyky(VŠADE-aj vnútri v uchu),naučí nás to porozumieť jeho základným signálom,ktorými vyjadruje svoje pocity,vytvoriť základ jeho dôvery a radosti keď nás na budúce uvidí prichádzať. A TO SME HO LEN PORIADNE OČISTILI.  

 

  ,, Pipka - Burzitída - Synoviálna nálevka" (vlastné skúsenosti)

O čom je vlastne reč? - O zvláštnych mäkkých opuchoch na rôznych kĺboch koňského (aj ľudského tela). Na pohmat vyzerajú akoby naplnené gelom,alebo želatinou. Vznikajú presilením,úderom,alebo zápalom kĺbu.(plytká podstielka,malý box-nárazy pätou o stenu,prudké zaťaženie nerozcvičeného tkaniva pri tréningu...) Pozor liečba sa uvádza náročná a bez väčších účinkov.

Čo sa vlastne stalo? - vznikol zápal,zvýšená ochranná produkcia burzy - synoviálnej tekutiny,ktorá slúži na premazávanie trecích plôch kĺbov,následné natlakovanie priestoru medzi kĺbovou hmotou a ochrannou blanou,ktorá sa začína prispôsobovať zväčšenému množstvu.POZOR každou novou nehodou sa nálevka zväčší.

Prevencia?! - dostatočnou podstielkou zabrániť otlačeniu kĺbov pri ležaní a vstávaní,ustajniť koňa v primerane veľkom boxe(dĺžka steny=dĺžka koňa+pol dĺžky koňa),šlachy,kĺby a svaly treba pred za ťažením najprv zohriať rozcvičením, upevňovať klby kľudnými prechádzkami na rôznych povrchoch v teréne.(nerozmaznávať dokonale rovným povrchom výbehu). 

Liečba (moje skúsenosti): Dennou kontrolou vytipovaných miest sa podarilo zachytiť ešte akútny stav (čerstvý).Postihnuté miesto- päta koňa bolo teplé a naliate.Odolnosť koníka proti zápalu sme podporili pridaním cesnaku do stravy a do vody na pitie odvar z bylín, ktoré potlačujú zápaly.(mal by stačiť repík a žihľava). Postihnuté miesto sme chladili dva krát denne po desať až pätnásť minút studenou vodou z hadice,alebo ľadovými zábalmi asi tri dni. Postihnuté miesto získalo normálnu teplotu,ale opuch nezmizol. Skúsili sme vmasírovať do kože chladivý upokojujúci gel používaný športovcami pri preťažení šliach a svalov ( názov doplním,ale nie je dôležitý) a pätu koňa sme  pružne zabandážovali ( na noc len ochranne,alebo vôbec a  cez deň pevnejšie asi na hodinu tri krát za deň). POZOR tu je možno dôvod úspechu.NEPOUŹILI SME MASŤ ANI KRÉM aby neobalil steny kĺbovej ochrannej blany tukom a zabránil by tak vstrebaniu synovia do okolia, a tiež znovu priľnutia blany na pôvodné miesto.Toto trvalo štyri týždne s občastnými jednodňovými prestávkami.Pipka veľmi pomaly mizla a stav sa vrátil do normálu.

Poznámka na záver :  Pri dohováraní hryzúcemu žrebcovi som ho udrel lakťom do sánky.Na druhý deň sa mi začala nalievať na lakti pipka.Po dosiahnutí asi dvojcentimetrového váčku som ju začal natierať krémom ,,Deep-Heat" (kúpený v írsku).Po troch dňoch sa stav nezlepšil,tak som skúsil jemne(po údere ostal lakeť dosť citlivý) vmasírovať do pokožky 96% alkohol.Mal som pocit že obsah pipky - nálevky začína tuhnúť,tak som našiel v obchode (pracujem v írsku) gel na natiahnuté šlachy a svaly ,,Oruvail"- 25%w/wGel s obsahom ketoprofenu a alkoholu. Po piatich dňoch pipka zmizla. POZOR lakeť je ešte stále citlivý na dotyk a bolesť len pomaly ustupuje. TAKŽE ZMIZNUTIE PIPKY NEZNAMENÁ ŽE UŽ JE VŠETKO V PORIADKU !!! Vnútorné poškodenie kl´bu treba ešte nechať vyhojiť.( normálne denné zaťaženie bez nárazov a tlakov na kĺb).

 

Nepravidelné krívanie (napádanie na prednú nohu). Najmä v kluse a pod jazdcom.                                                       
 
Pred mesiacom som začal jazdiť štvorročného valacha určeného na dostihy. Koník bol už dávnejšie obsadnutý,ale kvôli menšiemu vzrastu bol vrátený do výbehu.Po dosiahnutí výšky (asi 175cm v kohútiku) a asi trojtýždňovom prejazdení ,,kaskadérom Madžom"(Majo má oveľa väčšie skúsenosti,s divokými koňmi),som ho začal brávať na galop ja.Od prvej chvíle mi na jeho pohybe niečo nesedelo. Čiperný a plný energie(vďaka krmivu) sa kôň pri kluse nepravidelne podlamoval.V cvale to nebolo tak cítiť,ale jazda na ňom vyzerala asi ako tanec s invalidom. 

Pri kontrole kopýt,šliach a kĺbov sme nič nezistili.Napriek tomu kôň ťažko dvíhal nohy na jeho ľavej strane a bol nepokojný pri čistení. Nakoľko sa trochu zaujímam o nervový systém,chiroterapiu a masáže koní,skúsil som skotrolovať rizikové body okolo chrbtice.V polohe asi pod zadnou rázsochou sedla na ľavej strane a nad bedrovým kĺbom kôň prudko uhýbal pri dráždení nervovej dráhy. V týchto miestach mal aj výrazne stvrdnuté svalové tkanivo. Od majiteľa som dostal súhlas na masáž a pokus o zlepšenie stavu.Po odbúraní strachu z dotykov som mu masíroval postihnuté miesta. POZOR pokiaľ vás v živote nemasíroval odborník,ťažko odhadnete smer,tlak,rytmus,postupnosť a ďaľšie zákernosti.Takže si to najskôr vyskúšajte na sebe pomocou ďaľšej osoby (hlavne okolo chrbtice),aby ste získali akú,takú predstavu čo je príjemné a čo už bolí. Počas prestávok vynútených koňom (hlavne prvé dva dni), som si zohrieval dlane prudkým trením a prikladal na postihnuté miesta. Už na druhý deň sa krok výrazne zlepšil(majiteľ trval na tréningu).Počas ďaľších dní sa stav postupne zlepšoval,z výnimkou pondelku,keď sa krívanie prudko vrátilo skoro do pôvodného stavu (v nedeľu sa nejazdí a chrbát zase stuhol).Požiadal som,aby mohol mať kôň na noc teplú deku a k masáži som pripojil aj cvičenia s nohami a chvostom zamerané na dosiahnutie krajných polôh  kl´bov a šliach.O ďaľšie dva dni sa situácia zlepšila asi na 90% v porovnaní s jazdou na zdravom koni.Tréningové zaťaženie sme ale znížili na krátky cval 2x800m prerušený návratom na štart v kluse a kroku.

KDE SA STALI CHYBY ? Presilením svalovej hmoty a asi aj preťažením chrbtice(prudké preťaženie studených a,alebo nevytrénovaních svalov chrániacich stavce a chrbticu) v minulosti sa vytvorili ,,stresové body" brániace normálnemu pohybu končatín.Táto vec sa môže stať aj koňovi,ktorý je prekrmovaný energetickým krmivom,ustajnenému v boxe ,a ktorého pustíte na voľno do výbehu či do jazdiarne (začne kozlovať a skákať a  vykopávať zadnými).Jedným z doplňujúcich signálov bolo aj pár bielych chĺpkov na postihnutých miestach, z čoho usudzujem,že problém je starší ako tri mesiace.
     Nakoľko tento prípad sa rieši v týchto dňoch (15.10.2010) a na výsledok treba ešte počkať,vrátim sa k nemu o pár dní s ďalšími informáciami.                          

 Na záver (22.10.2010.) Už tretí deň Kôň klusá lahko a pravidelne.Dnes bol prvý krát skákať pod jazdcom (napriek mojim námietkám).Všetko však dopadlo dobre. Jazda na ňom je príjemná a zrejme aj on je spokojný. 23.10.2010 Informácia,že je všetko v poriadku mi bola podaná z tretej ruky.Dnes som sedel na ,,Helésiovi" a všetky problémy sa obnovili. 24.10. Dnes sa ponúkol šéf,že pôjde snami na galop. Vlastne asi po prvý krát sedel na Heléciovi.Po prvom odcválaní ho zobral naspäť do stajne,lebo vraj strašne kríva. KONEČNE pochopil,že ten kôň sa nezotaví za dva dni.Zatiaľ neviem čo bude ďalej.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Vykopy s kozlovanie v cvale

(Natalia, 19. 1. 2017 10:08)

Dobry den. Kobylu mam 4mesiace, dva roky pred kupou bola uchovnena, takze pasienok. Zacali sme fajn, aj dlhsie vychadzky zvladala v pohode a s nadhladom. Posledny mesiac pri nacvalani zmeni smer jazdy, vyboci, vykopava a kozluje. Nerozumiem pricine. Z radosti, z nejakej mojej chyby ktoru nevnimam? Nic sa nezmenilo, len uo dna na den zmenila spravanie. Je pravda, ze moje sedlo jej velmi nesedi, je sirsie ako potrebuje. Sedlo prave riesim, este sme s novym neboli vonku. Je to sice A1, ale velmi dobra povaha. Ako jej udrzat hlavu hore aby nemohla vonku vyvadzat? Dakujem za vas nazor

Re: Vykopy s kozlovanie v cvale

(admin, 19. 1. 2017 22:21)

Skús ju aspoň naklusať bez sedla.Ak sa to nezopakuje
tak ju tlačí sedlo.Pozor.Môže mať boľavý chrbát.Dobre by bolo zavolať chyropraktika.Môžeš jej skúsiť prejsť drievkom(opačná strana ceruzky) vedľa chrbtice od uší,až po chvost asi päť cm od chrbtice.Skúšaj rôznu silu tlaku a uvidíš.Tam kde má problém tam sa uhne pred tlakom.Ďalšia možnosť je veľa jadra a málo pohybu.Nepíšeš aká je stará.A potom, kôň neni bicykel.Asi rok potrvá kým sa skamarátite.Málo úplatkov,veľa spoločného programu.Aj čítanie knihy,alebo učenie sa do školy pri nej jej umožní,aby ti začala rozumieť.Zatiaľ asi toľko. Ahoj.

Prosba o pomoc-vbiehanie kobylky do boxu

(Soňa, 27. 1. 2016 14:59)

Chcela by som Vás preto poprosiť o radu, Váš názor, akoby sa dalo pomôcť dcérinej kobylke.
Jej problém je v tom, že vbieha do boxu - pravdepodobne má problém s úzkymi priestormi. Od 1.1.2016 zmenila ustajnenie a vchádzanie do boxu - vbiehanie do boxu sa jej natoľko zhoršilo, že pred pár dňami spadla medzi vchodom do boxu a chodbou pred boxom. Polovičku tela mala v boxe a polovičku v chodbičke. Našťastie si nijako neublížila ale pohľad to bol hrôzostrašný. Tento problém mala už aj predtým, no teraz sa akosi viac prejavil - možno aj tým, že vchod do boxu má "skomplikovaný" možno miernou vyvýšeninou - akoby menším schodkom.
Bola by som Vám naozaj veľmi vďačná, keby ste mi nejakým spôsobom mohli pomôcť, prípadne poradiť.
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Re: Prosba o pomoc-vbiehanie kobylky do boxu

(admin., 30. 3. 2016 15:08)

Fuuu.Toto je psychická záležitosť.
1.) Vadí jej niečo okolo čoho musí prejsť.Treba ísť pomaličky(jeden pomalý krok,desať sekúnd stáť,ďaľší pomalý krok atď.) a dobre sa jej dívať do očí a na uši.(uši ukážu na problém a oči stupeň paniky).
Riešenie :Do pol kýbla usušeného chleba s mrkvou a jablkami a vysypať jej z toho tenký chodník do boxu.Neskôr maškrtu v ruke a pomalé ,,tancovanie" krok vpred úkrok v bok,krok v pred,krok vzad,dva kroky vpred(musí to postupovať viac do boxu ako inde) postáť a podobne až do boxu.Urobte z toho hru,ktorá neskôr nemusí skončiť v boxe,ale napr,vycúvaním von.POZOR V BOXE UŽ ŽIADNE MAŠKRTY a pokiaľ je koník drzý,kľudne mu jednu čapnite.Neskôr treba prejsť od maškŕt radšej k masáži.
2.)Treba ho vonku unaviť tak,aby sa z neho vypotila nahromadená chémia z ovsa,ktorá z neho robí schyzofrenického doplašenca.(osvedčilo sa nám prejsť na jačmeň,ovos je dobrý len keď kôn robí každý deň do spotenia,ináč mu len ubližuje).
3.)Vždy hrajte s koňom hru,aby kopíroval vaše
pohyby Krok-stoj,pol kroku stoj,krok vzad atď.
najprv si pomôžte vodítkom (stále jemnejšie) až dosiahnete takú súhru na voľnom vodítku,dokonca aj bez neho.(prečítajte si KLaus Ferdinand Hempfling
,,Tanec s koňmi"). Pripravte si dosť trpezlivosti a času.Držíme vám palce.

Krivanie

(Michaela, 27. 3. 2016 14:04)

Dobry den.Mam 18 rocnu kobylu a zacala mi krivat na zadnu lavu nohu.Je pravda,ze je dost citliva na nohy od kedy ju mam,ale teraz je to take netypicke.Naslapuje na spicku kopyta a ma vybocujuci krok do strany.Nikdy predtym som nic take nepozorovala.Takyto zvlastny krok ma len pri chodzi do kopca.Neviem ani zistit ktora cast nohy ju boli.Nereaguje ani pri tvrdsom stisnuti, ani ked jej chodim kuskom drievka popri chrbtici.Prosim o radu, boli ju to uz tyzden a neviem ako dalej.Vdaka

Re: Krivanie

(admin., 30. 3. 2016 14:27)

Ak nemáte hmatacie kliešte na kopytá,poklepte jej na rôzne časti kopyta (zospodu poprip.aj z bokov) malým kladivkom,alebo špicatou stranou škrabáku na kopytá.Poklep musí byť sílný.Začnite ale na zdravej nohe,aby ste zistili rozdiel.V prípade problému v kopyte(zápal,otlak,výron) koník trhne postihnutou nohou skôr a pri jemnejšom poklepe,ako na zdravé kopyto.(Na zdravom väčšinou netrhne vôbec).Ďalej treba asi 20sekundovým jemným priložením ruky na zdravé a podozrivé kopyto poprípade inú časť nohy (kĺby,šlachy a pod.)Zistiť teplotné rozdiely.Zápalom postihnutá časť je vždy teplejšia,ako rovnaká časť na druhej nohe.Neponáhľajte sa a porovnanie rovnakých miest urobte aj desať krát,aby sa Vaša ruka prispôsobila a začala vnímať rozdiely.
Skúste jemne prestrúhať spodnú rohovinu,či nenarazíte na zapicnutý klinec,drôt,zvyšok zváracej elektródy (vlastná skúsenosť).
Horné časti nohy (od päty vyššie),môžte skontrolovať silnejším poklepom okolo stehnového a bedrového kĺbu,poprípade stláčaním podozrivých miest.
Pokiaľ by ste nič nezistili,treba zavolať SKÚSENÉHO kováča a keď nič, tak veterinára z rengenom.
Ak na niečo prídete,kľudne zavolajte,alebo napíšte sms.Skúsime Vám poradiť presnejšie.Vypisovať všetky možné varianty sa mi teraz nedá. Držím palce.

Ľakavý kôň

(Anna, 19. 6. 2015 17:06)

Dobrý deň,
jazdím 7 ročného českého teplokrvníka, ktorý je veľmi ľakavý v teréne. Mám k dispozícii jazdiareň aj kruhovku. Mám v úmysle postupne chodiť do terénu častejšie, ale len v kroku kvôli tomu že sa bojí úplne všetkého aj keď sa to nehýbe, nehovoriac o motorkách a veciach ktoré sa hýbu. Máte podobnú skúsenosť? Ako by ste postupovali prosím?

Re: Ľakavý kôň

(Veronika, 30. 12. 2015 18:46)

Taktiež mam problem s lakavou kobylou. Nikdy jej nebolo ublizene, boji sa v terene aj s iným konom aj veci co sa nehybu a motorky, kamiony v dialke a podobne veci...strach a hrôza...doma je kobyla miláčik uzasna spolupracuje..mate radu?

Re: Re: Ľakavý kôň

(admin, 14. 1. 2016 9:19)

Tu len trpezlivosť a odvahu.Koňa treba spraviť,aby bol do vás zamilovaný.Treba s ním tancovať na zemi na vodítku a potom aj na voľno.POZOR častá chyba a hlavná príčina ľakavosti je NADBYTOK energie z jadrového krmiva.My krmime jačmeňom.Ovos je veľmi silný a kone by museli KAŽDÝ deň pracovať do spotenia,inak sú až schyzofrenicky ľakavé.
TAKŽE :-Max jedna murárska naberačka jačmeňa
denne.Dobre vylonžovať pred vchádzkou.Tancovať s koňom,aby sa naučil čítať Vaše pohyby.(vás to naučí čítať jeho psychyku.)-Vytvárať mu hravým spôsobom STRAŠNÉ situácie,ktoré musia dobre skončiť (masáž,strečing-to je odmena).Maškrty
dávame len za príchod z diaľky na signál,alebo keď hádžeme delobuchy.
Pozrite si na fb ,,Jazdecký klub Navaho" a tam obrázky z tohtoročných pretekov.

Re: Ľakavý kôň

(admin, 14. 1. 2016 9:57)

Odpoveď pre Vás je podobná ako pre Veroniku.Plus keď už motorky prejdú,treba ich začať naháňať.Kôň musí vidieť,že chcete bojovať.Keď na vás vybehne pes,tak treba ísť doňho normálne ako rytier na koni aj s útočným pokrikom.Treba si uvedomiť,že keď jeden tiger ide dotrhaný ľahnúť pod strom,tak kúsok ďalej už leží druhý MRTVY tiger.Rany sa zahoja,ale lovište a rodina je zachránená. Pohybujte sa a rozprávajte pri koni ako ten prvý tiger.Neustupujte,kopnite do kýbla keď ste nahnevaná,ALE keď je všetko v poriadku,tak treba dať koňovi veľa lásky-hry-masáž-krásny tréning atď.VY MUSÍTE byť vodca,na Vás sa chce Váš Kôň spoľahnúť,že on s VAMI vyrieši všetko a nemusí sa báť čo bude zajtra.Kone chcú spravodlivého PRÍSNEHO,ODVÁŽNEHO vodcu.Chcú machrovať pred kamarátmi,čo všetko dokázali.Potrebujú však vzor.
Keď sa na Vás vyrúti vedľa koľajníc vlak,tak si kľudne naložte do nohavíc,ALE aj z nechtu na malíčku na nohe musí Váš kôň cítiť,že treba ísť normálne ďalej.Na nejakú handru na chrbte sa nebude spoliehať,zhodí vás a zdrhne.Veľa pomáha keď medzi problém a jeho hlavu vložíte ruku (presne v smere).On vás totiž dobre nevídí.atď.
Je toho veľa.Skúste prísť na výkend.

burzitida

(lucia , 4. 5. 2015 17:56)

Dobrý deň !
Chcem sa vás spýtať ako sa lieči burzitida?

zbalit kona

(kika, 26. 2. 2015 20:40)

dobry den, chcela by som sa spýtat na to ako zbalit kona. Tam kam chodim jazdit tie kone su skorej take skolske že dobre pre zaciatočníkov aby si a naucil klusat a cvalat dobre. Ja jazdim už asi 5 rokov a neviem zbalit kona a stve ma to akože princíp mi približne povedia ale nejde mi to velmi občas sa mi stane že sa mi na par sekund zbali a to sa nadrem jak neviem co. Moja sestra tiež chodi tam jazdit a jej to ide lepšie ale vždy mi povie princip a že na to musim prist sama a na internete ani v knihe som zatial o tom nic nenasla. Bola by sim vam vdacna keby ste mi na to vedeli odpovedat. Dakujem

Re: zbalit kona

(admin., 28. 4. 2015 15:14)

Treba dosiahnuť,aby sa pod tebou správal,ako keď machruje pred iným koňom.Musí sa cítiť pod tebou slobodný a dôležitý.Potom už stačí ho len jemne viesť.Skús ho začať lonžovať len na krku bez ohlávky (v ohrade).

Krívanie a zvláštne dvíhanie zadných nôh

(Dajana, 7. 9. 2014 22:17)

Mám koníka 10 ročného valacha ST. Kúpila som si ho pred pol rokom. Predo mnou bol 4 roky v hobby parkure. Kúpila som si ho už so starým zranením sponku na zadnej nohe. Je to zhrubnuté ale nič sa tam nedeje. Ani teplé to nebolo, koník chodil pekne, skákaval s tým a podobne. Mal ešte takú zvláštnosť, brali sme to ako zlozvyk. Ide o to že keď stojí pri čistení alebo aj na paši tak niekedy tak zvláštne zdvihne zadnú nohu až ju tak kŕčovito zdvihne k bruchu a potom pustí. Robí to s oboma nohami. Ale nejak som to neriešila, koník jazdil pekne. No momentálne máme problém. Koník kríva, sponkový kĺb, ten v minulosti poranený bol napuchnutý, horúci. Stalo sa to pred 6 týždňami, potom zlepšenie, prešiel mesiac a zas to isté. Koníka vyšetril veterinár, povedal, že je tam to staré, cíti, že je to už ako stuhnuté, že sa tam nič nedeje ale že tam cíti aj niečo nové, nejaké nové zranenie. Buď spadol, kopanec alebo niečo podobné. Liečili sme ho injekciami, liekmi v prášku a podobne. Z toho najhoršieho stavu sme sa dostali ale stále to nie je v poriadku. Už sú to dva týždne od tej návštevy veterinára, už lieky neužíva a stále kríva na tú zadnú nohu s tým problémovým kĺbom. Je to lepšie ako to bolo, to určite ale nie je to v poriadku. Neviem, čo si o tom myslieť. Kĺb vyzerá už v poriadku, skôr si myslím, že to momentálne krívanie súvisí s tým zvláštnym kŕčovitým zdvíhaním zadných nôh. Lebo to robí čoraz viac a výraznejšie. Môj názor je asi taký, že môže to byť tak, že áno, bol tam problém so sponkom ale sme ho vyliečili a to minimálne krívanie, ktoré je teraz môže byť spôsobené od chrbtice. Môže byť tam niečo zaseknuté, nejaký nerv alebo jednoducho nejaký problém od chrbtice, ktorý by sa takto prejavoval? Tým zvláštnym kŕčovitým dvíhaním nôh a krívaním? Lebo vravím že robil to už aj predtým tej majiteľke ale šlapal normálne, skákal, pretekal, neriešili. Ale u mňa sa to zhoršuje. Nemôže to byť nejak tak že ako skákal, trénoval že mu to prospievali a že teraz jak ho mám rekreačne a že nerobí, že sa to tam nejak stuhlo, že jak už neskáče, že tam je nejaký nerv zaseknutý a vyvoláva to toto dvíhanie nôh a podobne? Prosím o radu. Som z toho už naozaj dosť utrápená a hľadám pomoc kde sa dá.

Re: Krívanie a zvláštne dvíhanie zadných nôh

(Admin., 18. 9. 2014 9:27)

Potreboval by som vedieť :Koľko máte rokov,ako dlho sa venujete koňom,koľko krát za hodinu dvihne tie nohy,v ktorej fáze je pohyb rýchlejší,v akých uhloch,do akej výšky,ako sa hýbe v kluse,či sa nepotkýňa,ako často pracuje v kluse,či ho netlačí sedlo,akú má stravu,či je sám,alebo s inými koňmi,či to staré zranenie nie je iba zanedbaný podlom.Skúste mi napísať čo najviac.Zatiaľ by som to riešil strečingom nôh do krajných polôh vo všetkých kĺboch (OPATRNE),staré zranenie - sírna masť(lekáreň),opuchlina krém na natiahnuté svaly a šlachy (lekáreň),alebo aspoň octanová masť,(ak je to teplé, tak desať minút masírovať kúskami ľadu v ponožke,alebo chladiť vodou).Kúskom drievka mu prejdite popri chrbtici (stredný tlak)až pochvost),tam kde sa uhne,tam má cviknutý nerv,alebo nerv signalizuje problém vnútorného orgánu-svalu-zápalu v klboch...,do stravy by som pridal cviklu a žihlavu (čistí lymfatický systém) a aspoň tri krát týždenne zujímavý tréning na presnosť,pekné chody a tancovanie (na ruke aj na koni - bez sedla).To je zatiaľ všetko,je toho veľa,lebo som to nevidel a riešime problém zo široka.Zatiaľ dovi,napíšte ako to pokračuje.

Krívanie koňa

(Iveta Griešová, 20. 1. 2014 18:31)

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť mám problém s jednou kobylkou,čo máme v klube. Začala nám krívať, ale keď sme jej nohu dvíhali, skúšali, či nie je náhodou teplá, tak sme neprišli k žiadnemu záveru, pretože nič také sme nespozorovali, taktiež ani bolesť pri zaobchádzaní. Nemá v kopyte ani skalky, bol u nás kováč a taktiež nám povedal, že nič nezistil, kopýtko je podľa neho v poriadku, každý rok sa jej to opakuje a kríva približne mesiac a vtedy sa na nej ani nejazdí, no teraz to trvá už druhý mesiac a stále kríva, predtým jej to prešlo. Kríva na pravú prednú nohu. Bola ju obzrieť minulý rok aj veterinárka a taktiež na nič neprišla jediné, čo povedala, že iba ak rontgen. Osobne mám podozrenie, buď že má natiahnutý sval na nohe alebo šľachu, ale nemám to ničím podložené. V kroku nám kobylka nekríva iba keď s ňou začne klusať, tak začne výrazne napádať hlavou, robí drobnejšie klusové kroky a snaží sa čo najmenej zaťažovať nohu, čo je pozorovatelne zo zeme. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Re: Krívanie koňa

(administr., 21. 1. 2014 12:06)

Nech si dá niekto silnejší jej kopyto medzi kolená a opatrne silno stisne boky kopyta dohromady.Keď mykne nohou,tak je chyba v kopyte.(dá sa aj poklepať kladivkom,ale nie je to až také jasné).Jemne ale pevne skúste povytáčať do všetkých polôh kopyto v sponkovom kĺbe.Ak nič tak pokračujte opatrným strečingom nohy až polopatku. Môj typ je: mierna lamínitída zo stravy,alebo ložisko zápalu v kopyte spôsobené nárazom na kameň. Zišli by sa hmatacie kliešte na určenie polohy zápalu a tam otvoriť spodnú stenu kopyta (dierku 3 až 4 mm širokú) až pokiaľ nezačne presakovať krv.Tým sa uvoľní tlak a odstráni bolesť.Do dierky vtlačiť vatu s jodisolom a dva dni držať zabandážované kopyto.Kôň može normálne žiť(aj v blate).Pozor nejazdiť -netrénovať !!! Keď tak,až po týždni a tiež len na tráve. Krokovať môžte. Máme tiež takú kobylku s náchylnosťou na zápal kopyta a väčšinou je to tá istá predná noha.POZOR NAJPRV SI MUSÍTE BYŤ ISTÝ že je to Zápal v kopyte,až potom operujte.
Presnejšie by som musel kobylku vidieť.

Re: Re: Krívanie koňa

(Iveta Griešová, 29. 1. 2014 10:18)

Dobrý deň,
prišli sme na to, že kobylka nemá problém s kopýtkom, ale je to šľacha, pri silnejšom stlačení sa bráni a uhýba tým, že nohu naťahuje dopredu. Z druhou to nerobí. Chcela by som sa opýtať, čo máme použiť, aby sme jej dali nožičku dokopy, aký, gél, poprípade, či jej máme nohu zafixovať (čiže či jej máme dať bandáže). Ďakujem za odpoveď.

Re: Re: Re: Krívanie koňa

(administr., 30. 1. 2014 8:43)

Keď je šľacha a okolie teplejšie,ako na druhej nohe,tak treba raz za deň (po desať minút)chladiť vodou,alebo prikladaním ľadu v ponožke.Po uschnutí jemne,ale dôrazne vmasírujte gaštanový gel,konský gel,alebo iný gel,NEOBSAHUJÚCI zložku tlmiacu bolesť.Pokiaľ použijete chladivý,tak môžete nohu s citom (prúdenie krvi)zbandážovať.(nie na hrubo).
Gel lepšie a hlbšie preniká do tkaniva,ako masť.Znížil by som o tretinu krmenie jadrom (ukludnenie koňa).
Toto platí aj v prípade hrčky na šlache (menšej ako kávová lyžička) s tým,že kôň by sa nemal pohybovať po náročnom podklade na šlachy (zamrznuté hrboľaté blato). Žiadny násilný pohyb okrem kontrolného krokovania. Ak zbadáte,že kobylka v kľudnej situácii kráča(klusá) bez krívania,tak môžete začať s CITOM používať pre svoje potreby. POZOR-šlacha sa hojí dlho aj keď už nebolí. Skúste si vygoogliť obrázky poškodených šliach. Je to ako lano s poškodenými vláknami.Keď ostanú po zápale od seba,tak ich už nespojíte.Porozmýšľajte,kde sa mohla stať chyba.(Preťaženie nohy-ťažký terén,tvrdý tréning,strava bez podpory,POŽIČANIE KOŇA VOĽÁKEMU PAKOVI).Pokiaľ dáte niečo proti bolesti,tak si kôň nebude dávať pozor a preťaží si nohu ešte viacej.Keď je hrčka väčšia ako POLIEVKOVÁ lyžička,tak radšej zavolajte veterinára,lebo tam treba postupovať dôraznejšie a presnejšie. Prajem kobylke rýchle uzdravenie a hlavne,aby sa našla príčina.

Injekcia do svalu odp.

(admin., 18. 12. 2012 8:06)

Ozývam sa neskoro.Mám pokazený počítač.
Miesto vpichu treba znecitlivieť silnejšou masážou,alebo asi desiatimi stredne silnými udermi končekmi prstov. Potom už si koň nevšimne,že ste mu tam pichli ihlu.(može sa aj samotná a striekačka sa nasunie potom,ale ja to robím hneď spolu.( Najčastejšie sa inekcie podávajú do svalu na krku,alebo na zadku do stehnového svalu.Po vpichu je dobré skusíť potiahnuť piestik striekačky,ak by sa natiahla do striekačky krv,tak treba zopakovať kúsok vedľa.Inak by sme vstrekli obsah do žily.Ak sa piestik nedá potiahnuť,tak je v svale a možme vylačiť obsah do svalu.Pri obsahu nad 20 ml to robím pomaly,alebo s prestávkou.Stačí keď budete pri koňovi dvaja,ale stojte na sedlovej strane.Učte si koňa na masáž.Niektoré už majú zlé skúsenosti s veterinármi.Tak ich zvyknem občas masírovať prázdnou striekačkou.(ako keď hladkáte koňa bičíkom,aby sa ho nebál.(