Choď na obsah Choď na menu
 


Šticuje vám kôň pred prekážkou, nejde do prepravníka,stavia sa na zadné a kozluje bez povelu, kríva, nežere, je ľakavý na vychádzkach, má problémy s kopytami, nemá chuť pracovať ?

V našom klube vedia šestnásťročný žiaci pichnúť injekciu koňovi do žily, kone nám nešticujú, na zadné sa stavajú, keď chce jazdec a nie je problém vojsť s nimi priamo do kuchyne pre mrkvu, alebo reštaurácie pre keksík a malinovku.

Kopytá si podkúvame sami. Kováč príde, len v čase keď my starší sme rozídený po svete.

Sem môžete písať svoje problémy, zážitky a rady týkajúce sa koní. Každým príspevkom sa budeme zaoberať a sledovať výsledky.

 

Môže spôsob čistenia koňa ovplyvniť psychiku koňa,nervový systém,kvalitu srsti, kožu,povrchové svaly,alebo vnútorné orgány?

 Skúste otočiť jemnú kefu hore srsťou a vyčistiť ju druhou kefou tak,aby na drevenej časti medzi štetinami neostala špina - Ťažko. Takže sa prenesme na konské telo. V konskej srsti a pod ňou na povrchu kože sa zhromažďuje rôzny materiál: úlomky srsti,prach,zasušená vypotená soľ,zvyšky trusu a moču po ležaní v boxe(či vonku),ďalej sú tam staré produkty kože vzniknuté po zraneniach infekciách,či už po menších úrazoch,alebo uštipnutí hmyzom a následnom zápale. Nemá význam tu menovať podrobne.Pretože pokiaľ si koník len tak prdká vo výbehu nič sa od neho nežiada a jeho úloha je len spásať trávu,tak je všetko v poriadku.

 Problémy nastanú keď od neho žiadame činnosť,ktorá mu zamestnáva myseľ ,svaly,keď chceme aby bol pripravený na výkon a ešte aj z túžbou očakával,aké bláznovstvá sme dnes pre neho vymysleli.

  Že kefovať koňa proti srsti je hlúposť,na to príde každý mladý koniar tri dni po prvom holení.(dnes už aj koniarky).Všetok spomenutý materiál(plus novovytvorené úlomky srsti) sa totiž natláča ku korienkom vyrastajúcich chĺpkov(tie rastú vždy v určitom uhle a smere).Vytvára tam niečo,ako dobre vykvasené podhubie,ktoré je pripravené okamžite pomôcť aj najmenšiemu zraneniu(bodnutie hmyzom),aby prerástlo v hnisavý zápal celého okolia.Keď k tomu pridáme upchaté vývody potných žliaz(sem tam nejaká predsa len pretlačí ten pot von a opláchne okolie),vznikne nám v predstave(bohužiaľ často aj na koni)akási mapa chorých miest s nekvalitnou srsťou viac,či menej napadnutou parazitmi(od plesní,roztočov,cez vši atď.).(Zatiaľ píšem o čistení srsti kefou).Takže koreň hrivy,chvosta,hruď,vnútorné strany stehien,sponky...Koniarom,tráviacim viac času na facebooku ako pri koni,môže tento stav prerásť do lokálneho zápalu,infekcii a opuchnutia postihnutého miesta(celá noha,krk...).

 Takže čo!?

 Poďme hlbšie do kože(do problému).Náš miláčik,(niekedy aj nenávidený boxový vykopávač a hryzoš)potrebuje:

 - Rozmasírovať povrch kože,Uvolniť zasušený materiál(vrátanie šupiniek starej kože) a SMEROM PO SRSTI ho vyčesať von.Obyčajným žbilkom z umelej hmoty dokáže aj malé dieťa premasírovať jednotlivé bunky v koži,čím vznikne silnejšie prekrvenie a to spôsobí(každá bunka má svoj jednoduchý tráviaci a nervový systém)vyplavenie usadeného odpadu a vytvorenie priestoru pre zásobovanie čerstvou výživou a informáciami.

  Pozor!!! Prečo by sme nešli hlbšie problému pod kožu?! Veď už sme sa dostali do oblasti kde sa nachádzajú dráhy a body nervového systému.

 Pri správnom čistení,škrabkaní a hraní sa s povrchom konského (každého) tela,vás váš miláčik(aj ten bastard,čo vás včera kopol)začne púšťať aj do miest,ktoré by si ešte včera urputne bránil. Pozor,keď odíde NEBEHAJTE ZA NÍM.KEĎ TO ROBÍTE SPRÁVNE, PRÍDE SÁM. Občas spravte prestávku(pol minuty,minutu), aby mohol vyhodnotiť situáciu a nemal chaos v hlave.Postupne sa vám podarí zmeniť čistenie na škrabkanie cez tlakové masírovanie,až na poklepávanie a viacmenej na hlboké premasírovanie tkaniva.

 PROSÍM sledujte reakcie koňa : strach,nezáujem,pohoda-veget,kľudný záujem-nastavovanie častí jeho tela tak,aby ste dosiahli,kde to on chce,pretože vy za ním nebeháte a tiež neviete,kde ho svrbí(svrbenie je vždy začiatok,alebo koniec problému-zápalu),ZVÝŠENÝ ZÁUJEM-niekedy sa snaží oplácať vašu službu a pomoc a hľadá miesto,kde by vás mohol hrýzť a štipcovať. Nakoľko my nemáme kožu hrubú do jeden a pol centimetra a ešte sme aj citlivejší na bolesť,radšej mu dávajme najavo,že netreba.

  Takto sa nám síce amatérsky,ale preto,že nerobíme nič na silu podarí koňa vyčistiť,zvýšiť odolnosť kože proti infekciám(keďže bunky majú čerstvú krv obsahujúcu ochranné látky),vytvoriť dôveru koňa na dotyky(VŠADE-aj vnútri v uchu),naučí nás to porozumieť jeho základným signálom,ktorými vyjadruje svoje pocity,vytvoriť základ jeho dôvery a radosti keď nás na budúce uvidí prichádzať. A TO SME HO LEN PORIADNE OČISTILI.  

 

  ,, Pipka - Burzitída - Synoviálna nálevka" (vlastné skúsenosti)

O čom je vlastne reč? - O zvláštnych mäkkých opuchoch na rôznych kĺboch koňského (aj ľudského tela). Na pohmat vyzerajú akoby naplnené gelom,alebo želatinou. Vznikajú presilením,úderom,alebo zápalom kĺbu.(plytká podstielka,malý box-nárazy pätou o stenu,prudké zaťaženie nerozcvičeného tkaniva pri tréningu...) Pozor liečba sa uvádza náročná a bez väčších účinkov.

Čo sa vlastne stalo? - vznikol zápal,zvýšená ochranná produkcia burzy - synoviálnej tekutiny,ktorá slúži na premazávanie trecích plôch kĺbov,následné natlakovanie priestoru medzi kĺbovou hmotou a ochrannou blanou,ktorá sa začína prispôsobovať zväčšenému množstvu.POZOR každou novou nehodou sa nálevka zväčší.

Prevencia?! - dostatočnou podstielkou zabrániť otlačeniu kĺbov pri ležaní a vstávaní,ustajniť koňa v primerane veľkom boxe(dĺžka steny=dĺžka koňa+pol dĺžky koňa),šlachy,kĺby a svaly treba pred za ťažením najprv zohriať rozcvičením, upevňovať klby kľudnými prechádzkami na rôznych povrchoch v teréne.(nerozmaznávať dokonale rovným povrchom výbehu). 

Liečba (moje skúsenosti): Dennou kontrolou vytipovaných miest sa podarilo zachytiť ešte akútny stav (čerstvý).Postihnuté miesto- päta koňa bolo teplé a naliate.Odolnosť koníka proti zápalu sme podporili pridaním cesnaku do stravy a do vody na pitie odvar z bylín, ktoré potlačujú zápaly.(mal by stačiť repík a žihľava). Postihnuté miesto sme chladili dva krát denne po desať až pätnásť minút studenou vodou z hadice,alebo ľadovými zábalmi asi tri dni. Postihnuté miesto získalo normálnu teplotu,ale opuch nezmizol. Skúsili sme vmasírovať do kože chladivý upokojujúci gel používaný športovcami pri preťažení šliach a svalov ( názov doplním,ale nie je dôležitý) a pätu koňa sme  pružne zabandážovali ( na noc len ochranne,alebo vôbec a  cez deň pevnejšie asi na hodinu tri krát za deň). POZOR tu je možno dôvod úspechu.NEPOUŹILI SME MASŤ ANI KRÉM aby neobalil steny kĺbovej ochrannej blany tukom a zabránil by tak vstrebaniu synovia do okolia, a tiež znovu priľnutia blany na pôvodné miesto.Toto trvalo štyri týždne s občastnými jednodňovými prestávkami.Pipka veľmi pomaly mizla a stav sa vrátil do normálu.

Poznámka na záver :  Pri dohováraní hryzúcemu žrebcovi som ho udrel lakťom do sánky.Na druhý deň sa mi začala nalievať na lakti pipka.Po dosiahnutí asi dvojcentimetrového váčku som ju začal natierať krémom ,,Deep-Heat" (kúpený v írsku).Po troch dňoch sa stav nezlepšil,tak som skúsil jemne(po údere ostal lakeť dosť citlivý) vmasírovať do pokožky 96% alkohol.Mal som pocit že obsah pipky - nálevky začína tuhnúť,tak som našiel v obchode (pracujem v írsku) gel na natiahnuté šlachy a svaly ,,Oruvail"- 25%w/wGel s obsahom ketoprofenu a alkoholu. Po piatich dňoch pipka zmizla. POZOR lakeť je ešte stále citlivý na dotyk a bolesť len pomaly ustupuje. TAKŽE ZMIZNUTIE PIPKY NEZNAMENÁ ŽE UŽ JE VŠETKO V PORIADKU !!! Vnútorné poškodenie kl´bu treba ešte nechať vyhojiť.( normálne denné zaťaženie bez nárazov a tlakov na kĺb).

 

Nepravidelné krívanie (napádanie na prednú nohu). Najmä v kluse a pod jazdcom.                                                       
 
Pred mesiacom som začal jazdiť štvorročného valacha určeného na dostihy. Koník bol už dávnejšie obsadnutý,ale kvôli menšiemu vzrastu bol vrátený do výbehu.Po dosiahnutí výšky (asi 175cm v kohútiku) a asi trojtýždňovom prejazdení ,,kaskadérom Madžom"(Majo má oveľa väčšie skúsenosti,s divokými koňmi),som ho začal brávať na galop ja.Od prvej chvíle mi na jeho pohybe niečo nesedelo. Čiperný a plný energie(vďaka krmivu) sa kôň pri kluse nepravidelne podlamoval.V cvale to nebolo tak cítiť,ale jazda na ňom vyzerala asi ako tanec s invalidom. 

Pri kontrole kopýt,šliach a kĺbov sme nič nezistili.Napriek tomu kôň ťažko dvíhal nohy na jeho ľavej strane a bol nepokojný pri čistení. Nakoľko sa trochu zaujímam o nervový systém,chiroterapiu a masáže koní,skúsil som skotrolovať rizikové body okolo chrbtice.V polohe asi pod zadnou rázsochou sedla na ľavej strane a nad bedrovým kĺbom kôň prudko uhýbal pri dráždení nervovej dráhy. V týchto miestach mal aj výrazne stvrdnuté svalové tkanivo. Od majiteľa som dostal súhlas na masáž a pokus o zlepšenie stavu.Po odbúraní strachu z dotykov som mu masíroval postihnuté miesta. POZOR pokiaľ vás v živote nemasíroval odborník,ťažko odhadnete smer,tlak,rytmus,postupnosť a ďaľšie zákernosti.Takže si to najskôr vyskúšajte na sebe pomocou ďaľšej osoby (hlavne okolo chrbtice),aby ste získali akú,takú predstavu čo je príjemné a čo už bolí. Počas prestávok vynútených koňom (hlavne prvé dva dni), som si zohrieval dlane prudkým trením a prikladal na postihnuté miesta. Už na druhý deň sa krok výrazne zlepšil(majiteľ trval na tréningu).Počas ďaľších dní sa stav postupne zlepšoval,z výnimkou pondelku,keď sa krívanie prudko vrátilo skoro do pôvodného stavu (v nedeľu sa nejazdí a chrbát zase stuhol).Požiadal som,aby mohol mať kôň na noc teplú deku a k masáži som pripojil aj cvičenia s nohami a chvostom zamerané na dosiahnutie krajných polôh  kl´bov a šliach.O ďaľšie dva dni sa situácia zlepšila asi na 90% v porovnaní s jazdou na zdravom koni.Tréningové zaťaženie sme ale znížili na krátky cval 2x800m prerušený návratom na štart v kluse a kroku.

KDE SA STALI CHYBY ? Presilením svalovej hmoty a asi aj preťažením chrbtice(prudké preťaženie studených a,alebo nevytrénovaních svalov chrániacich stavce a chrbticu) v minulosti sa vytvorili ,,stresové body" brániace normálnemu pohybu končatín.Táto vec sa môže stať aj koňovi,ktorý je prekrmovaný energetickým krmivom,ustajnenému v boxe ,a ktorého pustíte na voľno do výbehu či do jazdiarne (začne kozlovať a skákať a  vykopávať zadnými).Jedným z doplňujúcich signálov bolo aj pár bielych chĺpkov na postihnutých miestach, z čoho usudzujem,že problém je starší ako tri mesiace.
     Nakoľko tento prípad sa rieši v týchto dňoch (15.10.2010) a na výsledok treba ešte počkať,vrátim sa k nemu o pár dní s ďalšími informáciami.                          

 Na záver (22.10.2010.) Už tretí deň Kôň klusá lahko a pravidelne.Dnes bol prvý krát skákať pod jazdcom (napriek mojim námietkám).Všetko však dopadlo dobre. Jazda na ňom je príjemná a zrejme aj on je spokojný. 23.10.2010 Informácia,že je všetko v poriadku mi bola podaná z tretej ruky.Dnes som sedel na ,,Helésiovi" a všetky problémy sa obnovili. 24.10. Dnes sa ponúkol šéf,že pôjde snami na galop. Vlastne asi po prvý krát sedel na Heléciovi.Po prvom odcválaní ho zobral naspäť do stajne,lebo vraj strašne kríva. KONEČNE pochopil,že ten kôň sa nezotaví za dva dni.Zatiaľ neviem čo bude ďalej.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Injekcia do svaly

(Dia, 13. 12. 2012 21:32)

Dobrý, potrebovala by som pomoc. Možem sa Vás opýtat že ako treba správne konovi pichnut injekciu do svaly? Bojím sa, že mu ublížim.
Vopred Vám dakujem!

Injekcia do žily.

(Administrator, 2. 10. 2012 8:57)

Na prvý raz je to problém. Treba stlačiť žilu na krku (asi v strede krku) myslím,že pod stlačeným miestom navrie žila pretože je sťažený prietok a tam treba šikmo zo spodu hore (asi 45°uhol) vpichnúť ihlu.Skôr ako začnete vstrekovať obsah,treba najprv potiahnuť a nasať trochu krvi.To je signál,že ste pichli správne ,nie málo,ani moc hlboko.Pokiaľ sa nedá krv natiahnuť do striekačky,tak ste sa netrafili,alebo ste moc hlboko na druhej strane. Mali by ste byť v kľude lebo tepny sú inde a hlavne vo vnútri svalov.žily sú väčšinou na povrchu hneď pod kožou.Kľudne to zopakujte pokiaľ sa to nepodarilo na prvý pokus,Treba však aby bol kôň v kľude.(nerobiť stres okolo)(ani hlavne nie veľa ludí).Proste,akože normálna situácia.Dvadsať krát mu prstami poklepať po mieste vpichu(Také facočky - znecitlivia okolie)(alebo silne premasírovať). A vsunúť ihlu do navretej žily. Nič sa mu nestane pokiaľ sa netrafíte.Mnoho krát sa netrafí ani sestra v nemocnici.

injekcia

(jan, 30. 9. 2012 13:07)

zdravim, mam trochu strach nakolko mi majitel prikazal v case jeho nepritomnosti podavat jednemu konikovi lieciva a to injekcne do zily.
do svalu som pichal nespocetne vela krat, ale do zily som sa nikdy neodvazil. videl som to milion krat, teoriu okolo pichania do zily viem naspamat ale aj tak mam velky respekt, nakolko tymto aktom je mozne kona usmrtit.
chcem sa teda len spytat pokial by som prestrelil zilu a trafil by som tepnu, co v tejto chvili treba rychlo robit?
velmi pekne dakujem za odkazy

klus

(tereska, 20. 1. 2011 19:32)

pri kluse musite dat do toho ritmus ked som ja zacinala klusat povedala som si ze si musim najs ritmus

Význam správneho čistenia koňa.

(Terormudrik, 18. 7. 2010 23:03)

Keďže sa mi nezmestil článok do komentáru,dal som ho ako hlavnú tému.

Úvaha o pomôcke holeňou.

(Terormudrik, 11. 7. 2010 19:01)

Pred viacerými rokmi sme so Sisou (v tom čase ešte jazdila anglický štýl)zistili,že keď sa podáva v kluse pobádajúca holeň nie na obidvoch stranách naraz,ale iba presne na odrážajúcu sa zadnú nohu (pripomínam.že v kluse),koník začne lepšie pracovať chrbtom,krajšie dvíha nohy(lepšia akcia),holeň sa môže zjemniť takmer len na dotyky lýtkom,chrbát koňa nie je ztuhnutý a celý pohyb je vznešenejší.Z hľadiska zaťaženia psychiky koňa sa odbúra zbytočné vyrušovanie holeňou na opačnej strane,kde sa práve noha pohybuje smerom k zemi.Vzniká tak úplne presné nastavenie pohybu,pretože druhá holeň slúži v tom okamihu len ako jemná kontrola práce konského chrbta a akcie nôh v kluse.V spojení s uvoľnenými krížami a pobádaním sedom jazdca nastáva dokonalá kontrola pohybu v kluse,ktorá sa veľmi ľahko zjemňuje až do neviditeľných pomôcok.
ALE TERAZ VZNIKÁ OTÁZKA: Je možné,že by tento systém spôsobil vymetanie prednými nohami???